Drukarka etykiet – jak ją wybrać?

Drukarka etykiet – jak ją wybrać?

Chcąc kupić specjalistyczne urządzenie, które można podzielić według kryteriów funkcjonalności, zawsze stoimy przed koniecznością zaznajomienia się z jego specyfiką. Musimy mieć jasno określony cel zakupu, wiedzieć, do czego będziemy wykorzystywać produkt i w jakiej częstotliwości. Tak jest również w przypadku drukarek etykiet – sprzęt ten jest wykorzystywany w szeroko rozumianym handlu i przemyśle, służy przede wszystkim do oznaczania towarów czy produktów. Pełni on istotną funkcję, zatem trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wybrać najodpowiedniejszy rodzaj. Przyjrzyjmy się więc rodzajom drukarek etykietowych i zwróćmy uwagę na propozycje producentów, których produkty warto brać pod uwagę. Liczba firm zajmujących się produkcją takich urządzeń nie jest wcale mała i początkujący przedsiębiorcy mogą mieć problem z określeniem, która drukarka najlepiej odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. W tym wypadku konieczne jest przynajmniej minimalne rozeznanie, nikt przecież nie chce zainwestować w urządzenie, które nie będzie spełniało określonych oczekiwań. 

Określanie swoich potrzeb

Niezależnie od tego, czy mamy swoje własne, małe przedsiębiorstwo czy pracujemy w przemyśle lub na produkcji, etykiety z pewnością będą potrzebne na pewnym etapie pracy. Pierwsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, to czy interesuje nas drukarka termiczna, czy termotransferowa. Ta pierwsza wiąże się niestety z tworzeniem etykiet, których trwałość i wytrzymałość na warunki zewnętrzne pozostawia wiele do życzenia, zatem dużo osób od razu decyduje się na drugi wariant. Nie bez znaczenia jest też możliwość drukowania w kolorze, czego termiczne odpowiedniki nie umożliwiają. Możemy zadać sobie kilka pomocniczych pytań, dzięki którym z pewnością łatwiej zdefiniujemy profil naszych oczekiwań. Inne urządzenie będzie potrzebne w sklepie ze sprzętem budowlanym, a inne przyda się niewielkiemu, jednoosobowemu przedsiębiorstwu wykonującemu ręczną biżuterię. Po drugie, jak często będziemy z niego korzystać? Małe, kompaktowe modele z pewnością nie sprawdzą się w sytuacji, kiedy musimy drukować kilkadziesiąt etykiet dziennie. Warto też zastanowić się, czy potrzebujemy wariantów podstawowych, czy takich, które można np. połączyć z firmową siecią bezprzewodową. Drukarka etykiet Brother to właśnie taka propozycja dla profesjonalistów prowadzących własną firmę. Producent ten zasadniczo stawia właśnie na klientów szukających bardziej złożonych rozwiązań. Alternatywą dla osób, które nie potrzebują zaawansowanych opcji będzie drukarka etykiet Dymo, ten producent ma w swojej ofercie intuicyjne produkty, z którymi z pewnością poradzą sobie nawet początkujący handlowcy. Tzw. opcją środka, czyli produktem uniwersalnym, który przyda się osobom chcącym rozwinąć swoją działalność, będzie drukarka etykiet Zebra. Oczywiście każdy z wyżej wymienionych producentów ma w swoim asortymencie najróżniejsze rodzaje drukarek, jednak powyższe uogólnienie może być niezwykle cenną informacją dla osób szukających swojego pierwszego urządzenia tego typu.

Najważniejsze parametry

Określenie własnych potrzeb nie jest wprawdzie proste, ale kiedy już uda się je zdefiniować, to możemy zastanowić się nad jej konkretnymi specyfikacjami. Nieważne, czy interesuje nas drukarka dymo, czy rozglądamy się za innymi producentami, zawsze najważniejszą cechą będzie rozdzielczość samego wydruku. Zwróćmy zatem uwagę na DPI, ponieważ to właśnie ta informacja będzie kluczowa w tym kontekście. Pamiętajmy o uniwersalnej zasadzie – wyższa rozdzielczość równa się wyższej jakości wydruku, co ma niemałe znaczenie zwłaszcza przy większych etykietach. Warto też szukać modeli, które mogą być bezproblemowo połączone z komputerem (szukajmy zatem wyjść USB, a nie starszych – RD232). Nie każde urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi (zwłaszcza jeśli korzystamy z mniej popularnych jak chociażby iOS albo Linux). Na końcu zastanówmy się, czy będziemy potrzebować urządzenia przenośnego, czy stacjonarnego. Jeśli interesuje nas drukarka Zebra, Dymo lub Brother czy w ogóle zdecydujemy się na jeszcze inną markę, pamiętajmy, że porównanie parametrów ze swoimi oczekiwaniami jest koniecznością, miejmy zatem na uwadze powyższe informacje, a na pewno uda nam się wybrać urządzenie na miarę swoich wymagań.