Drukarka termiczna i termotranferowa - którą wybrać?

Czym jest druk termiczny 

Istnieją dwie metody druku termicznego: bezpośredni termiczny i termotransferowy. Każda metoda wykorzystuje termiczną głowicę drukującą, która doprowadza ciepło do znakowanej powierzchni. Bezpośredni druk termiczny wykorzystuje chemicznie obrobiony, wrażliwy na ciepło nośnik, który czernieje, gdy przechodzi pod termiczną głowicą drukującą, podczas gdy druk termotransferowy wykorzystuje podgrzewaną taśmę do tworzenia trwałych, trwałych obrazów na szerokiej gamie materiałów.

Termiczne drukarki etykiet są idealne do drukowania kodów kreskowych, ponieważ zapewniają dokładne, wysokiej jakości obrazy z doskonałą ostrością krawędzi. Drukarki termiczne są zaprojektowane do drukowania w wąskich tolerancjach i produkowania dokładnie takich szerokości kreskowych, jakich wymaga udane drukowanie i skanowanie kodów kreskowych. Każda technologia umożliwia tworzenie jedno- i dwuwymiarowych symboli kodów kreskowych, grafiki i tekstu przy tej samej rozdzielczości i szybkości drukowania.

Bezpośredni druk termiczny

Ponieważ drukują bez taśmy, drukarki termiczne do druku bezpośredniego wyróżniają się prostotą. Etykiety z bezpośrednim nadrukiem termicznym mają zwykle długi okres trwałości, ale nie są dobrze przystosowane do środowisk, w których są narażone na działanie ciepła, długie okresy bezpośredniego nasłonecznienia lub ścieranie. Drukarki termiczne nie mają tuszu, tonera ani taśmy.

Jeśli etykieta zostanie nadmiernie wystawiona na działanie ciepła, światła lub innych katalizatorów, materiał ciemnieje i uniemożliwia odczytanie tekstu lub kodu kreskowego. Z tych powodów bezpośredni druk termiczny nie jest używany do zastosowań związanych z identyfikacją dożywotnią. Czytelność bezpośrednich etykiet termicznychopasek na rękę i paragonów różni się znacznie w zależności od warunków użytkowania, ale technologia ta zapewnia wystarczającą trwałość dla wielu popularnych zastosowań drukowania kodów kreskowych, w tym etykiet wysyłkowych, identyfikacji pacjentów i gości, pokwitowań i drukowania biletów.

Zalety bezpośredniego druku termicznego

 • Bezpośredni druk termiczny zapewnia ostrą jakość druku i dobrą skanowalność.
 • Druk termiczny jest idealny do zastosowań wymagających jedynie krótkiego okresu trwałości. Idealnymi zastosowaniami są na przykład etykiety wysyłkowe i paragony, w przeciwieństwie do etykiet produktów.
 • Drukarki termiczne są proste w obsłudze w porównaniu z większością innych technologii drukowania, ponieważ nie wymagają one monitorowania ani uzupełniania tuszu, tonera ani taśmy.
 • Brak materiałów eksploatacyjnych do wymiany poza materiałem przeznaczonym do wydrukowania sprawia, że ​​długoterminowe koszty konserwacji pozostają niskie.
 • Bezpośrednie drukowanie termiczne umożliwia drukowanie partii lub pojedynczych etykiet praktycznie bez odpadów.
 • Dzięki dostępności materiałów nadających się do recyklingu bezpośrednie drukarki termiczne zapewniają oszczędność środowiska.
 • Drukarki termiczne są zwykle trwalsze w budowie niż drukarki igłowe lub laserowe, co pozwala na niezawodną pracę w zastosowaniach przemysłowych i biurowych.

Wady druku termicznego

 • Bezpośredni druk termiczny jest niezwykle wrażliwy na warunki środowiskowe, takie jak ciepło i światło (fluorescencyjne i/lub bezpośrednie światło słoneczne).
 • Bezpośredni papier termiczny pozostaje chemicznie aktywny po wydrukowaniu. Z tego powodu etykiety termiczne, przywieszki lub zapasy biletów są często powlekane od góry, aby były odporne na promieniowanie UV, chemikalia i ścieranie.

Druk termotransferowy

Etykiety z nadrukiem termotransferowym można łatwo rozpoznać po wyrazistej, często błyszczącej, zadrukowanej powierzchni. Przejrzystość uzyskuje się dzięki zastosowaniu cienkiej rolki taśmy, która po podgrzaniu przez głowicę drukującą topi się na etykiecie, tworząc obraz. Atrament jest wchłaniany, dzięki czemu obraz staje się częścią nośnika. W połączeniu z odpowiednim nośnikiem technologia termotransferu jest nie tylko odporna na ciepło i wilgoć, ale także nie można zetrzeć obrazu, dzięki czemu drukowane etykiety są najbardziej trwałe z dostępnych. Dodatkową zaletą tej technologii jest ciągłość drukowanego obrazu. Ponieważ kolor i gęstość drukowanego obrazu zależy od taśmy i rozdzielczości drukarki, druk termotransferowy zapewnia spójny, niezawodny nadruk na każdej etykiecie. Ta technika zapewnia jakość i trwałość obrazu nieporównywalną z innymi technologiami drukowania na żądanie.

Określony materiał etykiety i taśma muszą być dokładnie dopasowane, aby zapewnić wydajność i trwałość druku. Wybierając odpowiednią kombinację nośnika-wstążki, a także specjalnych klejów, użytkownicy mogą tworzyć etykiety o jakości archiwalnej, odporne na ekstremalne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe, chemikalia, sterylizację i nie tylko. Typowe zastosowania termotransferowe to: identyfikacja produkt, śledzenie płytek drukowanych, stała identyfikacja, śledzenie próbek i plików, znakowanie aktywów, identyfikacja inwentarza, etykiety certyfikacji, takie jak UL/CS, próbki laboratoryjne, chłodnie i zamrażarki, i zastosowania na zewnątrz.  

Zalety druku termotransferowego

 • Druk termotransferowy zapewnia wyraźny tekst w wysokiej rozdzielczości, grafikę i druk kodów kreskowych, zapewniając maksymalną czytelność i skanowalność.
 • Druk termotransferowy zapewnia długotrwałą stabilność obrazu.
 • Termotransfer umożliwia drukowanie partii lub pojedynczych etykiet praktycznie bez odpadów.
 • Koszty długoterminowej konserwacji są niskie w porównaniu z drukiem igłowym, atramentowym i laserowym.
 • Technologia termotransferowa umożliwia drukowanie na prawie nieograniczonej gamie nośników (z wyjątkiem wieloformatowych).
 • Drukarki termotransferowe są zwykle budowane trwalej niż drukarki igłowe lub laserowe, co pozwala na niezawodną pracę w zastosowaniach przemysłowych i biurowych

Wady druku termotransferowego

 • Ponieważ drukarki termotransferowe wymagają taśmy, koszty dostawy są wyższe niż bezpośrednie drukowanie termiczne; jednak głowice termotransferowe działają dłużej niż głowice termiczne.
 • Jednoprzebiegowa taśma termotransferowa może być marnotrawstwem, jeśli niewiele jest na niej nadrukowanych.
 • Taśma termotransferowa jest słabym kandydatem do recyklingu.
 • Aby uzyskać optymalną jakość druku w druku termotransferowym, taśma i podłoże MUSZĄ być kompatybilne. W przeciwnym razie ciepło z głowicy drukującej może stopić taśmę na etykiecie, powodując wewnętrzne problemy z drukarką.